A Magyar Gyermekmentő Alapítványt támogatják azok, akik a 1788-as Telekom Adományvonalat hívják vagy sms-t küldenek 2010. novemberben és decemberben.

 

A Magyar Gyermekmentő Alapítvány 2005-ben indította el az első Gyermek Mentőorvosi Kocsit (Gyermek-MOK) Magyarországon. Azóta több mint 6000 alkalommal riasztották az Országos Mentőszolgálattal közösen üzemeltetett autót.  A MOK-t a 104-es telefonszámra bejelentett legsúlyosabb gyermek esetekhez riasztják. A kocsi napi 12 órában üzemel Budapesten, januártól már Győrben is, illetve 3 éve nyáron, szezonálisan Balatonlellén. A kocsik vonzáskörzete 60-80km.  Az Alapítvány hosszú távú célja, hogy minden Mentőszolgálati Régióban (összesen 7) szolgálatba állhasson egy-egy Gyermek-Mentőorvosi Kocsi.

 

A MOK egy személygépkocsi, speciális mentőegység, amely egy kórházi gyakorlattal rendelkező szakorvost (a mentőorvost) és a legmagasabb szintű, legkorszerűbb mentési technikát viszi a helyszínre. A MOK állomáshelye kórházakhoz rendelt.  Az esetek nagy részében párhuzamosan kerül riasztásra a legközelebbi mentőerőkkel, akik első kiérkezőként megkezdik a beteg ellátását.  A MOK autóval kiérkező mentőorvos segít a beteg gyermek állapotának stabilizálásában, majd vagy útjára engedi a mentőautót az ellátott gyermekkel, vagy átpakolva a felszerelést, mozgó intenzív osztályt hoz létre és elkíséri a beteget a kórházba. A MOK kocsik személyautók, így gyorsabb a helyszínre érkezésük, mint a hagyományos mentőké. A Gyermek MOK az életmentő eszközök teljes méretválasztékával rendelkezik, így bármely életkorú beteget megfelelő eszközökkel és gyógyszerekkel láthatnak el.

A kocsi két fős személyzetből áll: a  mentőorvosból és egy mentőszakápolóból, aki egyben a gépkocsi vezetője is. Jelenleg 31 gyermek szakorvos (főállásban kórházi dolgozó) lát el szolgálatot egész évben ezeken az autókon.

 

A Magyar Gyermekmentő Alapítvány célja a gyermek-sürgősségi ellátás javítása Magyarországon. Az alapítvány segítségével egyre több gyermek kaphat korszerű első-, illetve mentőellátást.

 

Ingyenes elsősegélynyújtó képzéseket is szerveznek szülőknek, óvodai, iskolai pedagógusoknak, valamint egészségügyi dolgozók részére is, átadva a legfrissebb elméleti és gyakorlati ismereteket.

Az alapítvány magánszemélyek, cégek adományaiból, felajánlásaiból, illetve pályázati úton elnyert összegekből biztosítja anyagi bázisát. További információk az alapítványról és tevékenységeikről a www.mgya.org weboldalon találhatók.

A Magyar Telekom vezető infokommunikációs szolgáltatóként fontosnak tartja, hogy támogatásával segítse a hazai egészségügy fejlődését, szolgáltatásainak fejlesztését, ezen belül is a gyermekmentést.  A "1788 – az emberi hívószám" szlogenről is ismert, nyolc éve működő Telekom Adományvonal a Magyar Telekom vezetékes és mobiltelefon-hálózatából is elérhető. A hívás és az sms-küldés díja egyaránt 100 forint, amely összeg áfa-mentes (Domino feltöltőkártyával kezdeményezett hívások kivételével). A 2010. november, december hónapok alatt beérkező hívások díja a hívók adományaként teljes egészében a Magyar Gyermekmentő Alapítványé lesz, amely ezt az összeget egy új defibrillátor/EKG/monitor (újraélesztő készülék) rendszer vásárlására fordítja majd.